Wednesday, February 21, 2018

COLLECTING TICKETS AT NAZARETH BOYS BASKETBALL AT 6PM!

COLLECTING TICKETS AT NAZARETH BOYS BASKETBALL AT 6PM!

TV NEWS FEBRUARY 21

Wednesday!

Wednesday February 21,  2018

HEY EVERYBODY!

GREETINGS!

BACK WITH THEATRE THURSDAY NIGHT!

BACK WITH TICKETS FRIDAY!

AT LIBERTY!

WITH BOBBY V!

How are you

How your week

Whats new

Hope you are well!

I am great!

Having a great week!

Have a great week!

Talk to you Friday!

COACH WEAVER

Monday, February 19, 2018

TV NEWS FEBRUARY 19

Talk Radio 1210 WPHT Program Schedule

http://philadelphia.cbslocal.com/the-big-talker-1210-program-schedule/

Monday, February 19, 2018
5:00 AM This Morning America’s First News with Gordon Deal
5:30 AM Best of Chris Stigall Show
6:00 AM Chris Stigall Show
9:00 AM Dom Giordano Show
12:00 PM Rush Limbaugh
3:00 PM Rich Zeoli
6:00 PM Sean Hannity
9:00 PM Dave Ramsey
12:00 AM Coast to Coast
Tuesday, February 20, 2018
5:00 AM This Morning America’s First News with Gordon Deal
5:30 AM Best of Chris Stigall Show
6:00 AM Chris Stigall Show
9:00 AM Dom Giordano Show
12:00 PM Rush Limbaugh
3:00 PM Rich Zeoli
6:00 PM Sean Hannity
9:00 PM Dave Ramsey
12:00 AM Coast to Coast
Wednesday, February 21, 2018
5:00 AM This Morning America’s First News with Gordon Deal
5:30 AM Best of Chris Stigall Show
6:00 AM Chris Stigall Show
9:00 AM Dom Giordano Show
12:00 PM Rush Limbaugh
3:00 PM Rich Zeoli
6:oo PM Sean Hannity
7:00 PM St. Joseph’s University Men’s Basketball
9:30 PM Dave Ramsey
12:30 AM Coast to Coast
Thursday, February 22, 2018
5:00 AM This Morning America’s First News with Gordon Deal
5:30 AM Best of Chris Stigall Show
6:00 AM Chris Stigall Show
9:00 AM Dom Giordano Show
12:00 PM Rush Limbaugh
3:00 PM Rich Zeoli
6:00 PM Sean Hannity
9:00 PM Dave Ramsey
12:00 AM Coast to Coast
Friday, February 23, 2018
5:00 AM This Morning America’s First News with Gordon Deal
5:30 AM Best of Chris Stigall Show
6:00 AM Chris Stigall Show
9:00 AM Dom Giordano Show
12:00 PM Rush Limbaugh
3:05 PM Rich Zeoli
6:00 PM Sean Hannity
9:00 PM Dave Ramsey
12:00 AM Coast to Coast
4:00 AM Wall Street Journal This Weekend
Saturday, February 24, 2018
5:00 AM USO Charity Show
6:00 AM Garden Show
7:00 AM Res Q Health Line
8:00 AM Ric Edelman
10:00 AM The Financial Quarterback
11:00 AM The Crash Proof Retirement Show
12:00 PM New American Funding
1:00 PM Market Timing Radio
2:00 PM A Better Financial Plan
3:00 PM TBD
4:00 PM Recovery Radio
5:00 PM The Labor Show
6:00 PM St. Joseph’s University Men’s Basketball
8:30 PM Dan Loney
11:00 PM Paid Programming
1:00 PM Coast to Coast
Sunday, February 25, 2018
5:00 AM USO Charity Show
5:30 AM Education Show
6:00 AM Market Timing Radio
7:00 AM Res Q Healthline
8:00 AM Pavne Financial
9:00 AM Sunday with Sinatra
1:00 PM The Crash Proof Retirement Show
1:55 PM Temple University Men’s Basketball
4:30 PM Market Timing Radio
5:30 PM A Better Financial Plan
6:30 PM Sunday Night Live with Thrive Financial
8:00 PM Christine Flowers
11:00 PM Walter Sterling
1:00 AM Coast to Coast
4:00 AM Paid Programming

SportsRadio 94 WIP Programming Schedule

http://philadelphia.cbslocal.com/sportsradio-94-wip-programming-schedule/

Monday, February 19th, 2018
2:00AM – 5:30AM Tom Kelly
5:30AM – 10:00AM John Barchard & Tra Thomas
10:00AM – 2:00PM Middays with Joe DeCamara & Jon Ritchie
2:00PM – 6:00PM Reuben Frank
6:00PM – 10:00PM Vince Quinn
10:00PM – 2:00AM Paul Jolovitz
Tuesday, February 20th, 2018
2:00AM – 5:30AM Big Daddy Graham
5:30AM – 10:00AM Angelo Cataldi & The Morning Team Live @ DocuVault
10:00AM – 2:00PM Middays with Joe DeCamara & Jon Ritchie
2:00PM – 6:00PM Afternoons with Jon Marks & Ike Reese w/ Joe Giglio Live @ Art Machine Productions
6:00PM – 7:00PM Hot Stove Show
7:00PM – 10:00PM John Barchard
10:00PM – 2:00AM Jody McDonald
Wednesday, February 21st, 2018
2:00AM – 5:30AM Big Daddy Graham
5:30AM – 10:00AM Angelo Cataldi & The Morning Team w/ Hollis Thomas
10:00AM – 2:00PM Middays with Joe DeCamara & Jon Ritchie
2:00PM – 6:00PM Afternoons with Jon Marks & Ike Reese
6:00PM – 7:00PM RTRS Radio
7:00PM – 10:00PM Joe Giglio
10:00PM – 2:00AM Jody McDonald
Thursday, February 22nd, 2018
2:00AM – 5:30AM Big Daddy Graham
5:30AM – 10:00AM Angelo Cataldi & The Morning Team
10:00AM – 2:00PM Middays with Joe DeCamara & Jon Ritchie Live @ ShopRite
2:00PM – 6:00PM Afternoons with Jon Marks & Ike Reese
6:00PM – 10:00PM Joe Giglio w/ Howard Eskin
10:00PM – 2:00AM John Barchard
Friday, February 23rd, 2018
2:00AM – 5:30AM Big Daddy Graham
5:30AM – 10:00AM Angelo Cataldi & The Morning Team Live @ The Borgata
10:00AM – 1:00PM Middays with Joe DeCamara & Jon Ritchie
1:00PM – 3:30PM Phillies Spring Training
3:30PM – 6:00PM Afternoons with Jon Marks & Ike Reese Live @ Chickie’s
6:00PM – 10:00PM Joe Giglio
10:00PM – 2:00AM John Barchard
Saturday, February 24th, 2018
2:00AM – 5:00AM Steve Trevelise
5:00AM – 8:00AM Best of Cataldi
8:00AM – 10:00AM Howard Eskin
10:00AM – 1:00PM Jon Johnson & Marshall Harris
1:00PM – 3:30PM Phillies Spring Training
3:30PM – 6:00PM BGN Radio
6:00PM – 10:00PM Andrew Porter
10:00PM – 2:00AM Tom Kelly
Sunday, February 25th, 2018
2:00AM – 6:00AM Steve Trevelise
6:00AM – 7:00AM Conversations with Peter Solomon
7:00AM – 8:00AM WIP Sunday
8:00AM – 10:00AM Sonny Hill
10:00AM – 1:00PM Glen Macnow  & Marshall Harris Live from ShopRite
1:00PM – 3:30PM Phillies Spring Training
3:30PM – 6:00PM Rob Charry & Hollis Thomas
6:00PM – 10:00PM Jon Johnson
10:00PM – 2:00AM Paul Jolovitz

WFAN On-Air Schedule

http://newyork.cbslocal.com/wfan-on-air-schedule/

Monday, Feb. 19, 2018

12:00AM Lori Rubinson
1:00AM John Jastremski
6:00AM Boomer & Gio
10:00AM Joe & Evan
1:00PM Islanders vs. Wild
4:00PM Chris Moore & Jody McDonald
8:00PM Steve Somers

Tuesday, Feb. 20, 2018

12:00AM Steve Somers
1:00AM Tony Paige
6:00AM Boomer & Gio
10:00AM Joe & Evan
2:00PM The Afternoon Drive
6:30PM Steve Somers
10:00PM Chris Moore
CONFLICT — Devils vs. Blue Jackets @6:50PM on One Jersey Network

Wednesday, Feb. 21, 2018

12:00AM Chris Moore
2:00AM Tony Paige
6:00AM Boomer & Gio
10:00AM Joe & Evan
2:00PM The Afternoon Drive
6:30PM Steve Somers
10:00PM Chris Moore

Thursday, Feb. 22, 2018

12:00AM Chris Moore
2:00AM Tony Paige
6:00AM Boomer & Gio
10:00AM Joe & Evan
2:00PM The Afternoon Drive
6:30PM Steve Somers
6:50PM Nets at Hornets
10:00PM Steve Somers
CONFLICT — Devils vs. Wild @6:50PM on One Jersey Network and WFAN.com

Friday, Feb. 23, 2018

12:00AM Steve Somers
1:00AM John Jastremski
6:00AM Boomer & Gio
10:00AM Joe & Evan
2:00PM The Afternoon Drive
6:30PM Steve Somers
10:00PM John Jastremski

Saturday, Feb. 24, 2018

12:00AM John Jastremski
2:00AM Tony Paige
6:00AM Richard Neer
10:00AM Evan Roberts
12:55PM Yankees vs. Pirates
4:00PM Chris Moore
6:50PM Devils vs. Islanders
10:00PM Tony Paige
11:00PM Olympics Hockey Gold Medal Game

Sunday, Feb. 25, 2018

12:00AM Olympics Hockey Gold Medal Game (continued)
2:00AM John Jastremski
6:00AM Bob Salter
8:00AM Sports Edge
9:00AM Ed Randall
11:00AM Richard Neer
12:55PM Yankees vs. Phillies
4:00PM Richard Neer
5:00PM Chris Moore
9:00PM Lori Rubinson

RCN TV 4 SPORTS SCHEDULE

https://www.rcn.com/rcntv/

HIGH SCHOOL BASKETBALL:

Wednesday, 2/21 at 9:30PM - District XI Basketball 6A First Round Boys - Liberty at Nazareth. Thursday, 2/22 Live at 6PM - District XI Basketball 6A Quarterfinal Girls - Allen vs. Stroudsburg. Live at 7:30PM - Freedom vs. Northampton. Friday, 2/23 Live at 6PM - District XI Basketball 3A Quarterfinal Girls - Notre Dame vs. Palisades. Live at 7:30Pm - District XI 4A Quarterfinals Boys - Octoraro vs. Bethlehem Catholic.

LAFAYETTE BASKETBALL:
WOMENS:
Wednesday, 2/21 Live at 7PM - Boston University vs. Lafayette. Saturday, 2/24 Live at 2PM - Lehigh University vs. Lafayette.

KUTZTOWN BASKETBALL:
Friday, 2/23 at 3:30PM - East Stroudsburg University vs. Kutztown. NOTE: Kutztown Women's games available on VOD.

HS WRESTLING:
Saturday, 2/24 - Live at 5:30PM - District XI Individual Wrestling Finals.

SERVICE ELECTRIC TV2 SCHEDULE


Monday, February 19th

TV2 & 502 HD
5:00pm  Chef's Kitchen
5:30pm  Rock Star Kitchen

6:00pm  Lehigh Valley Sports Scene
6:30pm  Lehigh Valley Sports Scene
7:00pm
  Off the Beaten Path
7:30pm  Lehigh Sports Central
8:00pm  Breaking the Ice

8:30pm
  What the Heck Were They Thinking?!  with Larry Holmes
9:00pm  Lehigh Valley Sports Scene


SE 50 & SE 550 HD

5:00am  WAEB - Bobby Gunther Walsh  LIVE
4:30pm  Behind the Headlines
9:00pm  Men Who Change
9
:30pm  Political Programming





Tuesday, February 20th

TV2 & 502 HD
6:30am  Breaking the Ice
7:00am  Lehigh Valley Sports Scene
7:30am  Lehigh Valley Sports Scene
8:00am  Lehigh Valley Sports Scene
8:30am  Lehigh Valley Sports Scene

9:00am  What the Heck Were They Thinking?!  with Larry Holmes
9:30a
m  Breaking the Ice
10:00am  Lehigh Sports Central
2:00pm  St. Luke’s Sports Medicine Round Up
5:00pm  Bethlehem Area School District - District Insider
5:30pm  The Mike Zambelli Show
6:00pm
  Lehigh Valley Sports Scene
6:30pm  Lehigh Valley Sports Scene
7:00pm
  College Wrestling:  Pitt vs Lehigh
9
:00pm  Lehigh Valley Sports Scene
9:30pm  The Mike Zambelli Show
10:00pm
  Lehigh Sports Central
10:30p
m  Breaking the Ice


SE 50 & SE 550 HD

5:00am  WAEB - Bobby Gunther Walsh  LIVE
8:30pm  Lehigh Sports Central
9:00pm  TV Marketing





Wednesday, February 21st

TV2 & 502 HD
6:30am  The Mike Zambelli Show
7:00am  Lehigh Valley Sports Scene
7:30am  Lehigh Valley Sports Scene
8:00am  Lehigh Valley Sports Scene
8:30am  Lehigh Valley Sports Scene

9:00am  The Mike Zambelli Show
5
:30pm  Lehigh Valley Sports Scene
6:00pm
  Patriot League Women's Basketball:  Loyola vs Lehigh  LIVE
8:0
0pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Pleasant Valley vs Emmaus
9:30pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Liberty vs Nazareth
11:00pm
  Lehigh Valley Sports Scene


SE 50 & SE 550 HD

5:00am  WAEB - Bobby Gunther Walsh  LIVE
7:00pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Liberty vs Nazareth  LIVE
9:00pm
  The Mike Zambelli Show
10:00pm  Love Them Both
11:00pm  The Hidden Truth





Thursday, February 22nd

TV2 & 502 HD
7:00am  Lehigh Valley Sports Scene
7:30am  Lehigh Valley Sports Scene
8:00am  Lehigh Valley Sports Scene
8:30am  Lehigh Valley Sports Scene

2:30pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Pleasant Valley vs Emmaus
4
:00pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Liberty vs Nazareth
5:30pm  Lehigh Valley Sports Scene
6:00pm
  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Stroudsburg vs William Allen  LIVE
7:30pm
  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Northampton vs Freedom  LIVE
9:00pm  Lehigh Valley Sports Scene
9:30pm  District XI 5A Boys Basketball Quarterfinal:  Southern Lehigh vs Blue Mountain
11:00pm
  District XI 1A Boys Basketball Quarterfinal:  Lincoln Leadership Academy vs Notre Dame East Stroudsburg


SE 50 & SE 550 HD

5:00am  WAEB - Bobby Gunther Walsh  LIVE
10:00am  The Mike Zambelli Show
3:30pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Pleasant Valley vs Emmaus
5:00pm  District XI 6A Boys Basketball 1st Round Playoff:  Liberty vs Nazareth
7:00pm  District XI 1A Boys Basketball Quarterfinal:  Lincoln Leadership Academy vs Notre Dame East Stroudsburg  LIVE
8:30pm  Patriot League Women's Basketball:  Loyola vs Lehigh
10:30pm
  The Mike Zambelli Show





Friday, February 23rd

TV2 & 502 HD
7:00am  Lehigh Valley Sports Scene
7:30am
  Lehigh Valley Sports Scene
8:00am  Lehigh Valley Sports Scene
8:30am  Lehigh Valley Sports Scene
10:00am  St. Luke’s Sports Medicine Round Up
1:00pm  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Stroudsburg vs William Allen
2:30pm  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Northampton vs Freedom
4:00pm  District XI 5A Boys Basketball Quarterfinal:  Southern Lehigh vs Blue Mountain
5:30pm
  Lehigh Valley Sports Scene
6:00pm  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Palisades vs Notre Dame Green Pond  LIVE
7:30pm
  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Octorora Area vs Bethlehem Catholic  LIVE
9:00pm  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Salisbury vs North Schuylkill
10:30pm
  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Wilson vs North Schuylkill


SE 50 & SE 550 HD

5:00am  WAEB - Bobby Gunther Walsh  LIVE
2:30pm  District XI 5A Boys Basketball Quarterfinal:  Southern Lehigh vs Blue Mountain
4:00pm  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Stroudsburg vs William Allen
5:30pm  District XI 6A Girls Basketball Quarterfinal:  Northampton vs Freedom
7:30pm
  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Northwestern Lehigh vs Lower Moreland  LIVE
10:00pm  wXw C4 Professional Wrestling: BLAST TV
11:00pm  Sabroso Video with Baby J & Star





Saturday, February 24th

TV2 & 502 HD
9:30am  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Palisades vs Notre Dame Green Pond
11:00am  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Salisbury vs North Schuylkill
1:00pm
  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Parkland vs Northampton  LIVE
2:30pm  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Team TBA vs Easton  LIVE
4:00pm  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Octorora Area vs Bethlehem Catholic
5:30pm  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Pocono Mountain West vs William Allen  LIVE
7:30pm
  Patriot League Men's Basketball:  Lafayette vs Lehigh  LIVE
9:30pm
  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Team TBA vs East Stroudsburg South



SE 50 & SE 550 HD

9:30am  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Palisades vs Notre Dame Green Pond
11:00am  District XI 3A Girls Basketball Quarterfinal:  Salisbury vs North Schuylkill
12:30pm  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Northwestern Lehigh vs Lower Moreland
2:00pm  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Wilson vs North Schuylkill
3:30pm  District XI 4A Boys Basketball Quarterfinal:  Octorora Area vs Bethlehem Catholic
5:30pm
  District XI 3A Wrestling Championship  LIVE
8:30pm  District XI 2A Wrestling Championship





Sunday, February 25th

TV2 & 502 HD
10:00am
  Patriot League Men's Basketball:  Lafayette vs Lehigh
12:00pm  District XI 2A Wrestling Championship
3:00pm  District XI 3A Wrestling Championship
6:00pm  Allentown Symphony Orchestra - Scheherazade & Paganini Rhapsody
8
:00pm  Musikfest Cafe' LIVE
10:00pm  Chef's Kitchen
10:30pm  Wild Pennsylvania with Alan Probst
11:00pm  Sabroso Video with Baby J & Star




SE 50 & SE 550 HD

10:00am  Calvary Temple
3:00pm  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Parkland vs Northampton
4:30pm  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Team TBA vs Easton
6:00pm  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Pocono Mountain West vs William Allen
7:30pm
  District XI 6A Boys Basketball Quarterfinal:  Team TBA vs East Stroudsburg South




Schedule subject to change without notice. Times are approximate due to LIVE events & length of sporting events.